Vize výzvy mobility

Kolokvium mobilita budoucnosti

Technické výzvy a vize pro mobilitu budoucnosti

Kolokvium pro studenty, pedagogy, vědecké pracovníky, výzkumníky i odbornou veřejnost

V roce 2023 připravujeme tento plán

Série 7 akcí, přednášky, exkurze, setkání, předváděcí a testovací jízdy. Pokračujeme v úspěšné sérii z minulého roku, resp. semestru, kde se podařilo realizovat všech 13 plánovaných přednášek. Nicméně všechna témata se do programu nevešla a posluchači v rámci zpětné vazby vyjádřili přání v akci pokračovat. Připravil jsme tedy další program pro letní semestr, který bude trochu odlehčenější a bude realizován v intervalu 14 dní. 

Termín
Každé druhé úterý v 17:00 - 19:00, začínáme 28.2.2023, končíme 23.5.2023.
> 28.2. / 14.3. / 28.3. / 11.4. / 25.4. / 9.5. / 23.5. <

Umístění
FEKT VUT, Technická 12, učebna SF 2.162, naproti Studentária, po schodech z vrátnice 2. patro, vpravo a za skleněnými dveřmi hned opět vpravo první učebna. Bude označena.

Aktuální přednášky - program


Kolokvium mobility VUT 2022

V roce 2022 bylo realizováno

Série 12 + 1 přednášek se zaměřením na technologická řešení dopravy současnosti a blízké budoucnosti z pohledu vybraných odborníků a s možností odborné diskuze na dané téma. Některé přednášky a prezentace jsou k dispozici v pdf formátu a dvě vybrané přednášky byly natočeny do videoprezentace. Najdete je v seznamu programu Aktuální přednášky.

Témata budou přednesena v cca 1 až 1,5 hodinovém rozsahu a bude možné navázat volnou diskuzí a rozšířením tématu v celkové délce jedné sekce do 2 hodin.

Termín
každé úterý v 17:00 - 19:00,
začínáme 27.9.2022, končíme podle zájmu nejpozději 20.12.2022, popř. při zájmu posluchačů a dostatku nových témat bude pokračovat i v letním semestru.

Umístění
FEKT VUT, Technická 12, učebna SD 2.94, vedle Elektrikária, po schodech z vrátnice 2. patro a vlevo

Aktuální přednášky

Popis
Kolokvium doplňuje mezeru před připravovaným výukovým programem Automobilová elektronika a elektromobilita, jehož zahájení očekáváme od akademického roku 2023/2024. Cílem je nabídnout prostor pro studenty, učitele i další veřejnost a odborníky z firem na půdě univerzity k odborné diskuzi. Přednášející mají dlouholeté znalosti v oboru a dané tématice a budou připraveni zodpovědět dotazy posluchačů vždy na dané téma. 

Plánovaný obsah aneb na jaká témata chceme diskutovat

Nabíjení
Standardy nabíjení pro elektromobilitu

Akumulátory
Články na bázi lithia a jejich perspektivy

Bateriové  konstrukce
Elektronika a management řízení baterie

Dojezd a optimalizace tras
Metody a algoritmy predikce dojezdu elektromobilů

Závislá trakce
Trolejová vozidla, železnice, magnetické vlaky

Infrastruktura pro e-mobilitu
Integrace infrastruktury mobility do rozvodné sítě

Výhledy do budoucna
Koncepty V2G, V2L, V2H, V2V, V2X a využití mobility pro další aplikace

Autonomní řízení
Počítače, umělá inteligence, počítačové vidění

Rychlonabíjení
Stejnosměrné rychlonabíjení elektromobilů

Pohony
Motory pro elektromobilitu a jejich řídící algoritmy

Elektřina ve vzduchu
Elektrický pohon v letectví

Bezpečnost
Problematika ochrany před nebezpečným dotykovým napětím v elektromobilů, požární bezpečnost

H2
Vodíkové palivové články pro elektromobilitu, perspektivy využití vodíku v dopravě

Komponenty pro e-mobilitu
Průmyslové systémy a standardy a jejich aplikace v praxi

Uvedená témata se mohou změnit a detailní program bude vždy upřesněn cca 1 týden před konáním dané přednášky. 

Motivace

Je elektromobilita perspektivní?

otázka nejen tohoto století

Máme dnes jinou možnost, která by byla perspektivnější? Jakou šanci má vodík v konkurenci bateriových vozidel? Elektromobilita ve spojení s obnovitelnými zdroji dává naději na široký potenciál technologií pro budoucnost. Elektromobil se nejspíš stane podobným fenomenem jako se stal osobní počítač, mobilní telefon, smart phone. I když se jedná o rychle rostoucí technologii, zdaleka není u svého vrcholu.

Na zemi to nekončí

aneb, co vše může být elektro-mobilní

Román Pán světa napsal Jules Verne v roce 1904. 115 let poté se mnohé vize stávají skutečností. Elektrické ponorky brázdily moře již za 1. světové války. Byly to však většinou válečné stroje. Elektrické lodě dnes běžně brázdí řeky, přehrady ale i moře. Elektrická letadla jsou teprve u svého začátku, i když jako modely a prototypy existují již desítky let. Elektromobily se vydaly i do vesmíru a vozidla na Měsíci či Marsu mají za sebou stovky ujetých kilometrů. Společnými silami jsme schopni vyvíjet lepší a účinnější pohyblivé stroje, které budou poháněny čistou energií získávanou ze slunce, větru nebo vody. Dlouhověkost takové technologie je zaručena nevyčerpatelnou zásobou obnovitelné energie minimálně z lidské perspektivy.

Odkazy

Memorandum stvrdilo spolupráci města Brna a VUT na rozvoji elektromobility

Brno chce s VUT pracovat na využití vodíku pro lepší dopravu a životní prostředí

Rektor VUT podepsal memorandum za vyšší využití vodíku

Na setkání se všemi zájemci se těší jak přednášející, tak organizátoři doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D. a Ing. Dalibor Červinka, Ph.D. Připomínky, dotazy, návrhy můžete zasílat mailem na adresu baxant@vut.cz a nebo cervinka@vut.cz.

Chcete se stát podporovatelem této akce a přispět k jejímu rozvoji a zkvalitnění? Napište nám, prosím, na mail baxant@vutbr.cz a nebo zatelefonujte na telefon 54114 6212. Uvítáme jakoukoliv formu podpory, abychom mohli tuto platformu zpřístupnit ještě více lidem např. formou natáčení a online vysíláním.